CECH BIOENERGOTERAPEUTÓW, RADIESTETÓW I INNYCH RZEMIOSŁ PARAMEDYCZNYCH W POZNANIU

Wydarzenia:

Liść laurowy (Lauver nobilis)

Greccy starożytni lekarze dość powszechnie stosowali liście i owoce liścia laurowego, ze względu na jego właściwości tonizujące, w żołądku i pęcherzu. Liść laurowy zawiera do 3% olejku lotnego, 25% olejku tłuszczowego, w tym cyneol(45%), oktan, linalol, garbniki, żywice i lubrykant, laktony seskwiterpenowe i alkaloidy izochinolinowe. Zawiera również laur, wosk, skrobie, wazorynę, albuminę i cukier. Liście i owoce pachną gorzkim smakiem.
Hipokrates podawał go jako środek przeciwbólowy po porodzie i przy rożnych problemach ginekologicznych, a olejem laurowym leczył bezpłodność.
Dioskorides używał kory laurowej i liści do rozpuszczania kamieni nerkowych i łagodzenia infekcji wątroby. Zalecał je również przy reumatyzmie, artretyzmie i niestrawności.
Ma właściwości trawienne, stymuluje atonię żołądka, pobudza apetyt i zwalcza fermentację. Ma działanie antyseptyczne. Zalecany jest jako środek wyksztuśny i jest cenny przy przeziębieniach, zapaleniach oskrzeli i katarach. Posiada właściwości przeciwskurczowe, aromatyczne, trawienne,żółciopędne i pocące. Inspiracja jako olejek eteryczny w perfumach, w niewielkich ilościach, pomaga obudzić organizm. W medycynie ludowej uważany jest za środek przeciwreumatyczny, przeciw deformacji stawów. Zapobiega wypadaniu włosów (stosować płukanki 2-3 razy w tygodniu). Sproszkowane liście przyspieszają gojenie wrzodów. Rozcieńczony wywar z liści jest stosowany jako pestycydy dla organizmów pasożytujących na koniach (właściwie można stosować u wszystkich zwierząt). Olejek eteryczny z liści i owoców służy do przygotowania insektycydów i pestycydów. Olej laurowy można zastosować do zewnętrznego użytku, do zwalczania wszy i roztoczy (dodaję do proszku do prania, który sama robię, kupne są za bardzo żrące i maja negatywny wpływ na naszą skórę).

Przepis na oczyszczanie stawów i kości.

W tym przypadku stosuję suszone liście wawrzynu,ponieważ są bardziej aromatyczne. 25gr. liści laurowych pokruszyć i zalać 1 litrem wody.Gotować na wolnym ogniu pół godziny. Następnie pod przykryciem pozostawić na cala noc, dla lepszego naciągnięcia wywaru. Następnego dnia odcedzić i sprawdzić ilość. Jeśli jest mniej niż 900ml, to uzupełnić przegotowaną woda. Przelewamy do 3 butelek po kupnej wodzie w równych porcjach(300ml). Jedna butelka na jeden dzień. Pić małymi łyczkami w ciągu całego dnia.
Kurację stosuję przez miesiąc (6 dni piję wywar, 3 dni przerwy). Czyli 4x6 dni, 3 dni przerwa.
Według receptury Tombaka stosuje się mniejszą gramarię liści. Wspomina również, że w trakcie kuracji mocz może przybierać różnorakich kolorów,poniewaz organizm wydala rozpuszczony cholesterol i szczawiany.
Wywar ma gorzki smak. Nie słodzić. Terapię stosować raz w roku. Hipokrates twierdził, że gorzki smak z wywarów ziołowych leczy.

Olejek laurowy również ma gorzki smak. Świetnie się nadaje do niwelowania cellulitu i odchudzania.